JavaScript nije omogućen, molimo provjerite postavke vašeg pregledača.

A+ R A-

U SAD ukradeno 200 milijardi dolara pomoći tokom pandemije

dolari korona

Photo by Blogging Guide on Unsplash


 

Više od 200 milijardi dolara je možda ukradeno iz dvije velike inicijative za pomoći malim preduzećima tokom pandemija korona virusa, nova je procjena američkog nadzornog organa.


Brojke koje je u utorak, 27. juna, objavio generalni inspektor američke administracije za mala preduzeća (SBA) mnogo su veće od prethodnih projekcija kancelarije.
 

Iz administracije naglašavaju koliko su programi zaštite plata i zajma u slučaju ekonomskih teškoća izazvanih korona virusom bili ranjivi na prevarante, posebno u ranim fazama pandemije.
 
U izvještaju generalnog inspektora navodi se da je "najmanje 17 odsto svih sredstava za COVID-EIDL i JPP isplaćeno potencijalno lažnim akterima".
 

Procjena prevare za program zajma je više od 136 milijardi dolara, što predstavlja 33 odsto ukupnog novca potrošenog na taj program, navodi se u izvještaju.
 
U komentarima priloženim izvještaju, visoki zvaničnik SBA osporio je nove brojke.
 
Vršilac dužnosti saradnika administratora SBA za pristup kapitalu Bejli DeVris (Bailey DeVries rekao je da pristup generalnog inspektora "sadrži ozbiljne nedostatke".
 
On navodi da zbog toga generalni inspektor značajno precjenjuje prevaru i nenamjerno obmanjuje javnost da vjeruje da posao koji je urađen imao značajan uticaj na zaštitu od prevare.
 
Asošijeted pres je 13. juna izvijestio da su prevaranti potencijalno ukrali oko 280 milijardi dolara hitne pomoći dok je još 123 milijarde dolara potrošeno je pogrešno.
 

Najveći dio potencijalnih gubitaka je iz dva programa SBA, a drugi iz obezbjeđenih beneficija za nezaposlene radnike koji su iznenada ostali bez posla usljed ekonomskih preokreta izazvanih pandemijom.
 
Tri inicijative su pokrenute tokom Trampove administracije i naslijedio ih je predsednik Džo Bajden. U kombinaciji, gubitak koji procjenjuje AP predstavlja deset odsto od 4,2 triliona dolara koje je američka vlada do sada isplatila za pomoć zbog štete izazvane COVID-om.
 
Generalni inspektor SBA, Hanibal Ver (Hannibal Ware) saopštio je da izvještaj koristi istražne slučajeve, prethodno izvještavanje (generalnog inspektora) i najsavremeniju analizu podataka kako bi se identifikovale višestruke šeme prevare.
 
"Nastavićemo da procjenjujemo prevaru dok ne završimo sa istragama o ovim stvarima", rekao je Ver. To bi moglo biti dugo. Verova kancelarija ima registar od više od 90 hiljada mogućih tragova za prevaru u vezi sa pandemijom.
 
SBA je ranije rekao Asošijeted presu da savezna vlada nije razvila prihvaćen sistem za procjenu prevare u federalnim programima.
 
Portparol SBA saopštio je da je "od vitalnog značaja da se razjasni da se 86 odsto vjerovatnih prevara u programima JPP i COVID-EIDL dogodilo u prvih devet mjeseci tih programa.
 

Prevara u programima pomoći nezaposlenima tokom pandemije iznosi 76 milijardi dolara, prema svjedočenju generalnog inspektora Ministarstva rada Larija Tarnera (Larry Turner) u Kongresu. To je konzervativna procjena. Još 115 milijardi dolara greškom je otišlo ljudima koji nisu trebali da dobiju beneficije, prema njegovom svjedočenju.
 
Bob Vestbruk (Westbrooks, bivši izvršni direktor saveznog odbora za odgovor na pandemiju, rekao je da je cifra od 200 milijardi dolara "neprihvatljiva, bez presedana i nepojmljiva".
 
"Brza raspodjela sredstava i integritet programa se međusobno ne isključuju", rekao je Vestbruks u utorak.
 

"Trebalo je da uspostave osnovne kontrole prevare kako bi verifikovali identitet ljudi i da bi bili sigurni da je ciljana pomoć došla u prave ruke," istakao je Vestbruks.
icotel  065-879-448             icomail[email protected]           icoloc Desanke Maksimović 7/c, 76100 Brčko           icoet Marketing          icoetProdukcija           icoetImpressum