''Luka Brčko'' skrivala nazive predmeta - zaključili blizu 2.000 direktnih sporazuma
- sreda, 08 decembar 2021 14:32
- Autor zurnal
- Kategorija: Vijesti Brčko
„Agencija za javne nabavke BiH je u posljednje vrijeme vršeći praćenje postupaka javnih nabavki uočila da neki ugovorni organi prilikom unosa izvještaja za provedene direktne sporazume u rubriku koja se odnosi na predmet ugovora/nabavke unose računovodstvenu skraćenicu "KUF" umjesto naziva predmeta nabavke kako su navedeni u Jedinstvenom rječniku javne nabavke (JRJN). Naglašavamo da je riječ o lošoj praksi javnih nabavki koja predstavlja direktno kršenje principa transparentnosti javnih nabavki, te skrećemo pažnju ugovornim organima da takvu lošu praksu otklone u svom postupanju, budući da praćenje postupaka javnih nabavki u konačnici može rezultirati pokretanjem postupaka pred nadležnim organima.“
Nakon objavljenih tekstova i nakon prijava Agenciji za javne nabavke, ovi ugovorni organi počeli su objavljivati nazive direktnih sporazuma, te su na taj način ovaj netransparentan postupak javne nabavke ipak učinili nešto transparentnijim, onako kako to zakon i nalaže.
No, u sklopu redovnog monitoringa javnih nabavki, primijetili smo da još jedan ugovorni organ ne objavljuje nazive javnih nabavki, nego su ti nazivi sakriveni iza raznih šifri, skraćenica i uopštenih naziva.
Na ovaj način izbjegava se propisani, suštinski mandatorni uvjet transparentnosti. Podsjetimo još jednom, konkretni nazivi ugovora moraju biti javno dostupni, jer je riječ o informacijama od javnog značaja. Jedino što znamo u ovom slučaju jesu vrijednost ugovora, datum zaključenja ugovora, te naziv dobavljača, te je evidentno da je riječ o čitavom spektru predmeta nabavki čiji su predmeti ugovora praktično sakriveni.
Iz JP „Luka“ još uvijek nije stigao zvanični odgovor, no kontaktirali smo direktno direktora Pericu Josića, koji je na ovoj poziciji od marta ove godine. On nas je uputio na Mirzu Čizmu, višeg stručnog saradnika za javne nabavke, plan i analizu.
„Mi smo mislili da, kada uđete u postupak, da možete ući i dalje i vidjeti detalje. Nisam znao da javnost nema uvid u to. Mi smo s druge strane i ne znamo šta vidite ili ne vidite“, kazao je Čizmo za PratimoTendere.
Na našu konstataciju da je uprkos tome vrlo važno da se upisuju traženi podaci, Čizmo odgovara kako će se u budućnosti promijeniti praksa: „I dalje ćemo stavljati npr. KUF, ali u nastavku ćemo u zagradi ili slično pisati o čemu je konkretno riječ.“
U svakom slučaju, ovo ćemo shvatiti kao još jedan pozitivan rezultat našeg rada, koji je zapravo pionirski u smislu permanentnog i proaktivnog monitoringa javnih nabavki kroz sve faze postupka, uključujući i identifikaciju i ukazivanje na rizične postupke javnih nabavki.
NETRANSPARENTNI DIREKTNI SPORAZUMI
Iako smo često govorili o tome zašto su direktni sporazumi sporni, ponovimo još jednom. Dakle, zaključivanje direktnih sporazuma je apsolutno zakonit način provođenja javnih nabavki. Jedini uvjet za primjenu ovog postupka jeste da vrijednost ugovora ne prelazi 6.000 KM bez PDV-a.
Ne postoji mogućnost da zainteresirana javnost ima uvid u tendersku dokumentaciju. Tako neki ugovorni organ može kupiti npr. kancelarijski materijal za tačno 6.000 KM bez PDV-a, a zainteresirana javnost uopće ne može provjeriti o kojem materijalu je riječ, koliko je šta konkretno plaćeno, da li je roba plaćena previše ili premalo itd.
Osim toga, kod zaključivanja ovih ugovora ugovorni organi uopće nisu dužni prikupljati ponude od svih potencijalnih ponuđača. Pojednostavljeno, obrate se direktno firmi po njihovoj želji i zaključe ugovor s njima. Na ovaj način se, kako vidimo, diskriminišu ponuđači i ograničava konkurencija.
Treba istaći i to da je naš monitoring pokazao da se direktni sporazumi najčešće zloupotrebljavaju, pogotovo kad je riječ o ugovorima čija je vrijednost blizu ili na samoj zakonskoj granici od 6.000 KM. Drugim riječima, nabavke se nerijetko cjepkaju, izbjegava se provođenje transparentnijih postupaka, a sve to nije dozvoljeno prema Zakonu o javnih nabavkama BiH.
Kada pričamo konkretno o brčanskoj „Luki“, ovaj ugovorni organ je od ukupno 2.173 zaključena ugovora, za njih čak 1.996 koristio direktni sporazum. Ponovimo, za većinu ovih ugovora vrijednih ukupno skoro pola miliona maraka ne znamo šta je konkretno nabavljeno. S druge strane, provedena su samo četiri najtransparentnija, otvorena postupka…
(zurnal.info)