Ljubičaste planete mogle bi biti trag vanzemaljskog života? (VIDEO)
- petak, 21 jun 2024 23:40
- Autor zimo
Dok značajan dio “zelenog svijeta“ na Zemlji sadrži hlorofil za preživljavanje, bakterije koje uspevaju u uslovima slabog osvjetljenja imaju tendenciju da budu obojene u ljubičastu boju kako bi maksimalno iskoristile infracrveno zračenje.
Astrobiolog Ligija Fonseka Koeljo sa američkog Instituta Karl Sagan sa Univerziteta Kornel ističe otpor ljubičastih bakterija, ukazujući na njihovu prilagodljivost različitim uslovima i sugerišući da bi one mogle još optimalnije da rastu pod sjajem crvenog sunca.
– Ljubičaste bakterije mogu da napreduju u širokom spektru uslova… crveno sunce bi im moglo pružiti najpovoljnije uslove za fotosintezu – ističe Fonseka Koeljo.
Crveni patuljci preovladavaju u našoj galaksiji
Naša galaksija, Mliječni put, ne vrvi od zvijezda sličnih našem suncu, već od mnoštva sićušnih, hladnijih crvenih patuljaka. Ove zvijezde, koje emituju manje toplote i svjetlosti, osporavaju tradicionalne pretpostavke o potencijalu za život van našeg Sunčevog sistema.
Zbog toga, Institut Karl Sagan kreće u višestruko istraživanje, nastojeći da katalogizuje zamislive oblike života i uoči njihovu vidljivost na udaljenim egzoplanetama.
Istraživanje spektra boja vanzemaljskog života
Vođeni imperativom da otkriju spektar potencijalnog vanzemaljskog života, Koeljo i njene kolege su se upustile u preciznu studiju više od dvadeset vrsta bakterija, od kojih svaka koristi svetlosnu energiju kroz niz karotenoidnih pigmenata.
Ove bakterije, koje rastu u različitim svjetlosnim uslovima, stvaraju živopisnu paletu nijansi, od vatreno narandžaste do tamno braon, gurajući maštu dalje od konvencionalnih zelenih pejzaža.
Ipak, usred ove raznolikosti, pojavljuje se zajednička nit: duboka prilagodljivost životnih oblika njihovom okruženju. Baš kao što se Zemljini ekosistemi zamagljuju u mozaik sjajnog zelenila, mogućnost vanzemaljskih biosfera sa hladnijim nijansama nudi primamljiv uvid u raznobojni mozaik potencijalnog života izvan našeg svijeta.
Mi samo otvaramo oči za ove fascinantne svjetove oko nas… Ljubičaste bakterije mogu da prežive i napreduju u tako različitim uslovima da je lako zamisliti da bi na mnogo različitih svijetova ljubičasta mogla biti samo nova zelena – kaže Liza Kalteneger, astrobiolog i direktor Instituta Karl Sagan.
Zimo