JavaScript nije omogućen, molimo provjerite postavke vašeg pregledača.

A+ R A-
baner zivan desktop

Petarde sve jače i jeftinije!

petarde-0811S približavanjem novogodišnjih praznika, povećavaju se ponuda i izbor petardi i pirotehničkih sredstava, pa potrošači pozivaju nadležne da reaguju na vrijeme i kroz pojačan nadzor i kontrolu povrede najmlađih svedu na minimum.

Kako kažu, petarde su iz godine u godinu sve jače i opasnije, a sa druge strane su sve jeftinije, dostupnije i nesigurnije za upotrebu.

Pored specijalizovanih radnji za prodaju pirotehničkih sredstava, pred nadolazeću zimu u trku za najmlađim potrošačima ulaze i preprodavači, koji za svoju robu ne daju nikakve garancije, ali obećavaju vrhunsko iskustvo.

Internet i štampani oglasi su preplavljeni brojnim novim modelima, a "grom", "tenkovski udar", "zolja" i "TNT dinamit" samo su neki od naziva ovih eksplozivnih naprava, čije ime ujedno opisuje njihovu snagu i zvuk.

Kada je cijena u pitanju, u zavisnosti od veličine i jačine buke koju stvaraju, koštaju od dvije marke za pakovanje od 100 komada, pa do pet KM za jedan primjerak onih najjačih.

Gordana Bulić, predsjednik Upravnog odbora Saveza udruženja potrošača BiH, kaže kako će u ovom periodu uvoz pirotehnike procvjetati, pa bi posebnu kontrolu trebalo sprovesti na granicama.

"Imamo Agenciju za nadzor nad tržištem, koja radi na ispitivanju proizvoda koji su u prometu, a mogu biti opasni za upotrebu, a posebno se bave ispitivanjem proizvoda koje upotrebljavaju djeca. Oni treba da pokrenu jednu sveobuhvatnu akciju i alarmiraju carinske prelaze da se ako se ispostavi da je roba opasna za upotrebu odmah oduzima", kaže Bulićeva.

Kako je rekla, veliki dio petardi u BiH se uveze na crno u automobilima pa završi na pijacama i štandovima, gdje trgovci postaju karika u lancu nelegalne trgovine.

Zoran Petoš iz prijedorskog udruženja za zaštitu potrošača "Don", pored nadležnih organa, veliku odgovornost vidi i u samim roditeljima, koje je pozvao da obrate pažnju šta kupuju svojoj djeci.

"U većini slučajeva upravo roditelji kupuju djeci pirotehniku, a ne vode računa da se mogu povrijediti. Djeca sa druge strane petarde stavljaju u kante i dodaju dodatna zapaljiva sredstva kako bi dobili veći zvuk ili efekat. Ono što je zabrinjavajuće je da su sve jače snage, a da su sve jeftinije i sumnjivog kvaliteta", kaže on i dodaje kako bi posebnu pažnju trebalo posvetiti edukaciji djece u školskim klupama.

Upravo to najavljuju u MUP-u RS, gdje kažu kako svake godine obilaze škole i edukuju učenike o opasnostima prilikom upotrebe petardi.

"Svake godine sprovodimo preventivnu kampanju 'Petarde nisu igračke', a čiji je cilj upravo podizanje svijesti građana o opasnostima upotrebe pirotehničkih sredstava. Ona počinje početkom decembra uoči nastupajućih praznika, a usmjerena je na kontrolu prevoza i prodaju pirotehnike, ali i sam način korištenja", kaže Mirna Šoja, portparol MUP-a.

Izudin Šarić, portparol MUP-a Tuzlanskog kantona, kaže kako će policija sprovesti niz akcija u vezi s upotrebom pirotehnike, kako ne bi došlo do bespotrebnih povreda.

Kako je kazao, u pojedinim slučajevima zbog nestručne upotrebe bilo je i onih koji su zadobili  teške tjelesne potrebe.

"U cilju smanjenja ponude i potražnje te kako bi se smanjio broj povrijeđenih lica, kojih ima svake godine, vršićemo pojačane kontole i kažnjavati one koji se ne pridržavaju Zakona o javnom redu i miru", kazao je on.
miga new

Granični prelaz UŽIVO

ebrcko-live
ico-face  ico-yt  ico-twiter  android  radio
icotel  065-879-448             icomail[email protected]           icoloc Desanke Maksimović 7/c, 76100 Brčko           icoet Marketing          icoetProdukcija           icoetImpressum